Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Proces - Problematyka

Problematykę „Procesu” można rozpatrywać na kilku płaszczyznach. W sensie dosłownym jest to ukazanie bezradności i bezsilności zwykłego człowieka, który musi stanąć przed wymiarem sprawiedliwości. Dezorientacja głównego bohatera wynika przede wszystkim z nieznajomości biurokratycznej machiny prawniczej, w której każdy laik może się zagubić i dla której nie istnieją ludzie, a tylko przedmioty postępowania sądowego, odhumanizowane, pozbawione wszelkich cech znamionujących człowieczeństwo.

Kafka w sposób perfekcyjny ukazał niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą zła interpretacja zapisów prawnych. Urzędnicy uważają, że ich system jest jedyny i nieomylny. Nie dopuszczają do siebie myśli o jego niedopracowaniu. A przecież każdy oskarżony bez prawa do obrony ma niewielkie szanse na wykazanie, że jego proces jest pomyłką.

Autor na kartach powieści opisuje poszukiwanie prawdy i sprawiedliwości w życiu. Józef K. próbuje odnaleźć w swoim dotychczasowym postępowaniu choć cień winy, by mieć podstawę do obrony własnego życia. W czasie trwania procesu przekonuje się jednak, że z biurokratyczną prawniczą machiną nikt jeszcze nie wygrał.

Innym punktem odniesienia i interpretacji powieści może być samotność człowieka. Józef w pojedynkę zmaga się z aresztowaniem, przesłuchaniami, procesem, a na końcu ze śmiercią. Mimo że wokół niego jest wielu chętnych do pomocy, tak naprawdę bohater jest sam i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że może liczyć tylko na siebie. Ma wprawdzie pracę, na której skupia (do momentu rozpoczęcia procesu) cały swój czas, nie ma jednak ani  znajomych, ani tym bardziej przyjaciół. Koledzy z pracy stają się jego wrogami, czyhającymi na każde jego potknięcie, a kobieta, z którą żył przez jakiś czas, była dla niego tylko kochanką.

Przez cały czas procesu, Józefowi wydaje